Centrum Wiedzy

ZAKUP W WIELKIEJ BRYTANII

Kompendium wiedzy na temat zakupu i wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii

 

Poniżej znajdą Państwo wszelkie niezbędne informacje na temat zakupu i formalności związanych z posiadaniem nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że ułatwią one Państwu podjęcie decyzji o zakupie nowego domu lub apartamentu w tym pięknym kraju.

 

Proces zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii

Koszty utrzymania nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii

 

 

Proces i koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii

 

Proces zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii różni się od polskiego. W Wielkiej Brytanii nie ma instytucji notariuszy. Każdy zakup nieruchomości polega na ustaleniu zapisów kontraktowych przez prawników dwóch stron, a następnie rejestrację nowych właścicieli w księgach wieczystych.  W Wielkiej Brytanii wyróżniamy dwa rodzaje własności: użytkowanie wieczyste (lease) i pełna własność (freehold). W 90% przypadków nieruchomości sprzedawane są na prawie użytkowania wieczystego.

 

Dokumenty niezbędne do nabycia nieruchomości:

 

- paszport – notarialna kopia z przysięgłym tłumaczeniem

- rachunek za media – powinien na nim znajdować się aktualny adres kupującego. Ten dokument służy potwierdzeniu miejsca zamieszkania

- wyciąg z konta bankowego – musi być na nim widoczne imię i nazwisko właściciela oraz adres. Ten dokument służy potwierdzeniu tożsamości.  

 

 

Proces nabycia nieruchomości:

 

  1. Rezerwacja – prosty dokument, który powoduje zdjęcie nieruchomości z rynku. Zazwyczaj towarzyszy mu zadatek 500 – 5000 funtów. Po rezerwacji prawnik dokonuje sprawdzenia nieruchomości i sporządza raport, który przekazywany jest kupującemu.
  2. Kontrakt przedwstępny (exchange of contracts) – jest to umowa, która określa warunki i termin nabycia nieruchomości. Zazwyczaj przy okazji tej umowy wpłacane jest 50% ceny.
  3. Akt końcowy (completion) – Ostateczna umowa nabycia. Wtedy wpłacana jest całość kwoty zakupu. Pieniądze są przekazywane do strony sprzedającej w momencie podpisania kontraktów. Po „completion” prawnik strony kupującej rejestruję umowę i nowego właściciela w księgach wieczystych.

 

 

 

 

Nabycie nieruchomości w budowie (off-plan):

 

Procedura wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku gotowej nieruchomości. Kolejne raty płacone są wraz z kolejnymi etapami ukończenia budowy. Zazwyczaj pieniądze nie trafiają bezpośrednio do dewelopera, a trzymane są na koncie tzw. Trustee.

 

Praktyka postępowania:

 

W Wielkiej Brytanii wystarczy podpisać list intencyjny z prawnikiem, aby mógł nas on reprezentować. Wszystkie kontrakty, które należy podpisać wysyłane są do Polski. Tutaj podpisuje je nabywca, a następnie odsyła do Wielkiej Brytanii.  

 

Zakup nieruchomości na osobę prawną, fundację, spółkę off-shore:

 

Istnieje możliwość zakupu nieruchomości przez takie podmioty. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu. Wtedy po analizie sytuacji chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

 

Koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii

 

Koszty zakupu w Wielkiej Brytanii są zunifikowane w całym kraju. Część z tych opłat zależna jest od ceny nieruchomości. Dokładne ich obliczenie jest możliwe dopiero na konkretnym przykładzie. W przypadku większości nieruchomości z portfolio MD Properties te koszty ograniczają się jedynie do wynagrodzenia prawnika. Dzieje się tak z racji tego, że próg wymagający wniesienia opłaty skarbowej nie jest osiągany. Koszty zakupu:

 

  1. Opłata skarbowa (Stamp duty)
    1. Nieruchomości mieszkalne

 

Cena zakupu

Wysokość podatku

Do £ 125 000

2%

£ 125 000 – 250 000

5%

£ 250 000 – 925 000

8%

£ 925 000 – 1,5 mln

13%

£ 1,5 mln +

15%

  1. Nieruchomości komercyjne (pokoje hotelowe, pokoje w domach opieki, biura)

 

Cena zakupu

Wysokość podatku

Do £ 150 000

0%

£ 150 000 – 250 000

2%

£ 250 000  +

5%

 

 

 

 

  1. Opłata za prawnika

 

Zasadniczo naliczana jest poprzez stawkę godzinową. MD Properties pracuje z kilkoma kancelariami, które są w stanie podać stałą stawkę za konkretną transakcję. Zazwyczaj wynagrodzenie prawnika wynosi ok. 1700 funtów. Są w nim wliczone opłaty administracyjne związane ze sprawdzeniem statusu nieruchomości oraz z rejestracją nowego właściciela w księgach wieczystych.

 

Standardowe koszty zakupu nieruchomości komercyjnej w Wielkiej Brytanii o wartości 100 tys. funtów wynoszą ok. 1 700 funtów.  

 

Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii

 

Brytyjski rynek nieruchomości rozwija się bardzo płynnie. Rząd i banki nie chcą pompować popytu, a tym ograniczają dostęp do finansowania dla nierezydentów. Osoby, które nie zamieszkują w Wielkiej Brytanii kredyt hipoteczny mogą dostać jedynie na nieruchomości w najlepszych lokalizacjach i zazwyczaj w przedziale cenowym powyżej 500 tys. funtów. W takim przypadku finansowanie nie przekracza 60%.  

 

Koszty utrzymania nieruchomości w Wielkiej Brytanii:

 

Różnią się one w zasadniczy sposób od tego z jakim typem nieruchomości mamy do czynienia. W większości nieruchomości inwestycyjnych oferowanych przez MD Properties za koszty utrzymania odpowiada zarządca. Jeśli jednak tak nie jest, to wtedy:

 

 

 

 

Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii

 

W Wielkiej Brytanii nie trzeba starać się o specjalne licencje na wynajem nieruchomości.

 

Ogromną zaletą Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku. W tej chwili wszelki dochód z najmu, który mieści się w kwocie 11 tys. funtów rocznie nie będzie opodatkowany. To oznacza, że przy inwestycji rzędu 100 tys. funtów z 10% stopą zwrotu, całe 10 tys. funtów trafia do nas.

 

Jeśli kwota wolna zostanie przekroczona, to wtedy mamy do czynienia z 20% liniową stawką. Opodatkowany jest dochód tylko ponad kwotą wolną od podatku. Dodatkowo możemy od przychodu odjąć następujące koszty:

 

 

 

Wszelkie koszty związane z zakupem nieruchomości, a także związane z ulepszeniami, które w znaczny sposób podniosły jej wartość można odliczyć przy sprzedaży nieruchomości. W ten sposób podatek od zysków kapitałowych zostanie zmniejszony. W przypadku podatku od zysków kapitałowych obowiązuje również dodatkowa kwota wolna od podatku. W tej chwili jest to ok. 11 tys. funtów.

 

 

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL