Kompendium wiedzy na temat zakupu i wynajmu nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Poniżej znajdą Państwo wszelkie niezbędne informacje na temat zakupu i formalności związanych z posiadaniem nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Mamy nadzieję, że ułatwią one Państwu podjęcie decyzji o zakupie nowego domu lub apartamentu w tym pięknym kraju.
Proces zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
Koszty utrzymania nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Proces i koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Proces zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii różni się od polskiego. W Wielkiej Brytanii nie ma instytucji notariuszy. Każdy zakup nieruchomości polega na ustaleniu zapisów kontraktowych przez prawników dwóch stron, a następnie rejestrację nowych właścicieli w księgach wieczystych. W Wielkiej Brytanii wyróżniamy dwa rodzaje własności: użytkowanie wieczyste (lease) i pełna własność (freehold). W 90% przypadków nieruchomości sprzedawane są na prawie użytkowania wieczystego.
Dokumenty niezbędne do nabycia nieruchomości:
- paszport – notarialna kopia z przysięgłym tłumaczeniem
- rachunek za media – powinien na nim znajdować się aktualny adres kupującego. Ten dokument służy potwierdzeniu miejsca zamieszkania
- wyciąg z konta bankowego – musi być na nim widoczne imię i nazwisko właściciela oraz adres. Ten dokument służy potwierdzeniu tożsamości.
Proces nabycia nieruchomości:
Nabycie nieruchomości w budowie (off-plan):
Procedura wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku gotowej nieruchomości. Kolejne raty płacone są wraz z kolejnymi etapami ukończenia budowy. Zazwyczaj pieniądze nie trafiają bezpośrednio do dewelopera, a trzymane są na koncie tzw. Trustee.
Praktyka postępowania:
W Wielkiej Brytanii wystarczy podpisać list intencyjny z prawnikiem, aby mógł nas on reprezentować. Wszystkie kontrakty, które należy podpisać wysyłane są do Polski. Tutaj podpisuje je nabywca, a następnie odsyła do Wielkiej Brytanii.
Zakup nieruchomości na osobę prawną, fundację, spółkę off-shore:
Istnieje możliwość zakupu nieruchomości przez takie podmioty. Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. Zapraszamy do kontaktu. Wtedy po analizie sytuacji chętnie odpowiemy na Państwa pytania.
Koszty zakupu nieruchomości w Wielkiej Brytanii
Koszty zakupu w Wielkiej Brytanii są zunifikowane w całym kraju. Część z tych opłat zależna jest od ceny nieruchomości. Dokładne ich obliczenie jest możliwe dopiero na konkretnym przykładzie. W przypadku większości nieruchomości z portfolio MD Properties te koszty ograniczają się jedynie do wynagrodzenia prawnika. Dzieje się tak z racji tego, że próg wymagający wniesienia opłaty skarbowej nie jest osiągany. Koszty zakupu:
Cena zakupu |
Wysokość podatku |
Do £ 125 000 |
2% |
£ 125 000 – 250 000 |
5% |
£ 250 000 – 925 000 |
8% |
£ 925 000 – 1,5 mln |
13% |
£ 1,5 mln + |
15% |
Cena zakupu |
Wysokość podatku |
Do £ 150 000 |
0% |
£ 150 000 – 250 000 |
2% |
£ 250 000 + |
5% |
Zasadniczo naliczana jest poprzez stawkę godzinową. MD Properties pracuje z kilkoma kancelariami, które są w stanie podać stałą stawkę za konkretną transakcję. Zazwyczaj wynagrodzenie prawnika wynosi ok. 1700 funtów. Są w nim wliczone opłaty administracyjne związane ze sprawdzeniem statusu nieruchomości oraz z rejestracją nowego właściciela w księgach wieczystych.
Standardowe koszty zakupu nieruchomości komercyjnej w Wielkiej Brytanii o wartości 100 tys. funtów wynoszą ok. 1 700 funtów.
Kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii
Brytyjski rynek nieruchomości rozwija się bardzo płynnie. Rząd i banki nie chcą pompować popytu, a tym ograniczają dostęp do finansowania dla nierezydentów. Osoby, które nie zamieszkują w Wielkiej Brytanii kredyt hipoteczny mogą dostać jedynie na nieruchomości w najlepszych lokalizacjach i zazwyczaj w przedziale cenowym powyżej 500 tys. funtów. W takim przypadku finansowanie nie przekracza 60%.
Koszty utrzymania nieruchomości w Wielkiej Brytanii:
Różnią się one w zasadniczy sposób od tego z jakim typem nieruchomości mamy do czynienia. W większości nieruchomości inwestycyjnych oferowanych przez MD Properties za koszty utrzymania odpowiada zarządca. Jeśli jednak tak nie jest, to wtedy:
Wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii nie trzeba starać się o specjalne licencje na wynajem nieruchomości.
Ogromną zaletą Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota wolna od podatku. W tej chwili wszelki dochód z najmu, który mieści się w kwocie 11 tys. funtów rocznie nie będzie opodatkowany. To oznacza, że przy inwestycji rzędu 100 tys. funtów z 10% stopą zwrotu, całe 10 tys. funtów trafia do nas.
Jeśli kwota wolna zostanie przekroczona, to wtedy mamy do czynienia z 20% liniową stawką. Opodatkowany jest dochód tylko ponad kwotą wolną od podatku. Dodatkowo możemy od przychodu odjąć następujące koszty:
Wszelkie koszty związane z zakupem nieruchomości, a także związane z ulepszeniami, które w znaczny sposób podniosły jej wartość można odliczyć przy sprzedaży nieruchomości. W ten sposób podatek od zysków kapitałowych zostanie zmniejszony. W przypadku podatku od zysków kapitałowych obowiązuje również dodatkowa kwota wolna od podatku. W tej chwili jest to ok. 11 tys. funtów.
Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL