Aktualności

PODATKI W POLSCE

2018-02-09 | tagi:

 

Co do zasady podatek dochodowy od najmu nieruchomości odprowadzany jest u źródła, tzn. w państwie, w którym znajduje się nieruchomość.

Aby dowiedzieć, się czy dochód z wynajmu zagranicznej nieruchomości wpłynie na nasze opodatkowanie w Polsce należy sięgnąć do bilateralnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy państwami. Co do zasady, w poszczególnych państwach zakładają one:

  • Wielka Brytania – metoda wyłączenia z progresją. Dochody opodatkowane w Wielkiej Brytanii (nawet te mieszczące się w kwocie wolnej od podatku) nie są opodatkowywane w Polsce. Mogą jednak wpłynąć na wysokość progu podatkowego za pomocą, którego rozliczamy polskie dochody. Wraz z 1 stycznia 2020 konwencja MLI zmienia podejście organów podatkowych do tego typu dochodów - zasadniczo model zmienił się na metodę proporcjonalnego odliczenia. Zasadniczo w Polsce opłaca się tylko różnicę w podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii, a tym który zapłaciłoby się w Polsce. Istnieją sposoby na obniżenie realnego opodatkowania np. przy zakupie na spółkę brytyjską. 
  • Hiszpania - metoda wyłączenia z progresją. Dochody opodatkowane w Hiszpanii nie są opodatkowywane w Polsce. Mogą jednak wpłynąć na wysokość progu podatkowego za pomocą, którego rozliczamy polskie dochody. Wraz z 1 stycznia 2020 konwencja MLI zmienia podejście organów podatkowych do tego typu dochodów - zasadniczo model zmienił się na metodę proporcjonalnego odliczenia. Zasadniczo w Polsce opłaca się tylko różnicę w podatku zapłaconym w Hiszpanii, a tym który zapłaciłoby się w Polsce. 
  • Portugalia - metoda wyłączenia z progresją. Dochody opodatkowane w Portugalii nie są opodatkowywane w Polsce. Mogą jednak wpłynąć na wysokość progu podatkowego za pomocą, którego rozliczamy polskie dochody. Wraz z 1 stycznia 2020 konwencja MLI zmienia podejście organów podatkowych do tego typu dochodów - zasadniczo model zmienił się na metodę proporcjonalnego odliczenia. Zasadniczo w Polsce opłaca się tylko różnicę w podatku zapłaconym w Portugalii a tym który zapłaciłoby się w Polsce. 

 

W przypadku pytań bardzo chętnie na nie odpowiemy. Każdorazowo klientom zalecamy zwrócenie się o poradę do profesjonalnych doradców podatkowych, aby określić sytuację podatkową w ich konkretnej sytuacji. 

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL