Aktualności

Hiszpański rynek nieruchomości 2017

2018-01-31 | tagi: Hiszpania Rynek Ceny Inwestycja

Hiszpania nadal wielu inwestorom kojarzy się z szalejącym kryzysem na rynku nieruchomości, który szczególnie dotknął rejony popularne wśród zagranicznych nabywców.

 

O tym obrazie obecnym w głowach inwestorów należy zapomnieć. Hiszpański rynek nieruchomości wyraźnie ożył. Na potwierdzenie tego należy przywołać dane za Q3 2017. Ceny w całym kraju rok do roku wzrosły o 4,4%, ale w niektórych regionach, jak np. Costa del Sol ten wzrost był jeszcze bardziej znaczący. Kluczowy jednak jest inny wskaźnik – liczba transakcji. Wzrosła ona o niemal 6% w stosunku do Q3 2016 roku. Na poprawę tego wskaźnika wpłynęły głównie zakupy obywateli innych państw niż Hiszpania. Ich proporcja do lokalnych kupujących jest najwyższa od czasu początku kryzysu, czyli 2008 roku.

 

Co jest bardzo ważne dla osób, które na zakup w Hiszpanii patrzą długoterminowo, jest to że na rynku widać wyraźny trend wznoszący. Ceny wolno, ale pewnie rosną od 10 kwartałów z rzędu. Ciągle średnia cena m2 jest niższa o prawie 24% niż w najgorszym momencie kryzysu (Q2 2007 roku), ale i tak odrobione zostało niemal 15%. Ciągle jednak istnieje duży potencjał aprecjacji ceny zakupionej nieruchomości.

 

Bardzo znaczącą statystyką jest ta dotycząca sprzedaży nowo wybudowanych nieruchomości. Stanowią one prawie 25% wśród ogólnej liczby transakcji. Pokazuje to, że powoli wyczerpuje się nadwyżka nieruchomości w portfolio banków i deweloperów. W regionach jak Costa del Sol czy Katalonia widać wyraźny wzrost podaży nowych apartamentów, co było jeszcze nie do pomyślenia nawet 1 – 2 lata temu.

 

Na popyt wpływa również zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami w takich krajach jak Chiny, Belgia i Francja. Obywatele tych krajów stają się niezwykle aktywni i w liczbie zakupów szybko gonią tradycyjnych nabywców z Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Holandii.  Polscy nabywcy kupili 1,3% wszystkich nieruchomości nabytych przez obcokrajowców.

 

Rok 2018 będzie tym, w którym przewiduje się nawet 5% wzrost ceny m2. 

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL