Aktualności

Rynek nieruchomości w Algarve 2016

2018-01-31 | tagi: Portugalia Rynek ZakupCeny

Portugalski rynek nieruchomości już wyraźnie odbił się od dna i w opinii wielu, czeka go przynajmniej kilka lat stabilnych wzrostów.

Ceny rok do roku po drugim kwartale wzrosły w całej Portugalii średnio o 3,84%. Z największymi wzrostami ceny mamy do czynienia w Porto (7%) i Lizbonie (5,2%). Co ciekawe skazywane przez wszystkich na pożarcie Algarve może pochwalić się wzrostem średniej ceny aż o 6%, co oznacza, że cena metra kwadratowego jest już tylko o 13,9% niższa od szczytu z 2007 roku. Dla porównania w innych regionach kraju ceny są średnio o 15,5% niższe niż w momencie najwyższego punktu cyklu koniunkturalnego. Oznacza to tyle że, nastał ostatni moment dla potencjalnych nabywców, aby kupić nieco przecenione nieruchomości i co ważne, nieruchomości już gotowe, a nie w procesie budowy. W Algarve widać również mocne przebudzenie deweloperów, którzy wznawiają zawieszone projekty. Niech najlepszym przykładem będzie budowa kompleksu „The Keys” w Quinta do Lago, czy zapowiedziany przez VilamouraWorld plan zakładający budowę 18 różnych kompleksów wokół Vilamoury o wartości prawie 1 miliarda euro. Najlepiej aktywność widać po ilości wydanych pozwoleń na budowę w całej Portugalii. W 2007 roku wydano pozwolenia na prawie 66 tyś. apartamentów, a w 2014 na niecałe 6,5 tyś. 2015 rok był pierwszym od kryzysu, w którym liczba pozwoleń wzrosła i zostały one wydane na niemal 9 tyś. apartamentów.

Co ciekawe w Algarve zmienił się również nieco profil nabywcy. Tradycyjnie zainteresowani tym miejscem Brytyjczycy i Irlandczycy, ustąpili miejsca Francuzom, Skandynawom i narodom spoza UE (Chiny, Południowa Afryka, Liban). Francuscy nabywcy odpowiadają już za niemal 30% transakcji. Jest to spowodowane głównie możliwością płacenia znacznie niższych podatków niż we Francji, których efektywna stopa w wypadku niektórych profesji i emerytów może wynosić w przypadku Portugalii nawet 0%.

Nie bez znaczenia dla poprawy sytuacji na rynku jest rozszerzona akcja kredytowa banków, a także niskie jak nigdy stopy procentowe. W wypadku nabycia nieruchomości bankowej, efektywna stopa oprocentowania kredytu hipotecznego może wynieść zaledwie 1,1%. Jednocześnie z racji rosnącego rynku wycena części nieruchomości również rośnie, co umożliwia sfinansowanie większego procentu ceny transakcyjnej, niż standardowo przyjęte 75% dla nierezydentów Portugalii.

W ofercie MD Properties znajdują się ciągle nieruchomości bankowe z ceną znacznie poniżej nawet ich dzisiejszej wartości. Stopniowo do naszej oferty będziemy wprowadzać również najciekawsze projekty w budowie, które przed jej skończeniem zyskają na wartości przynajmniej  10 – 15%. Pierwszy z nich składający się z bardzo luksusowych 71 willi i apartamentów, w jednym z najlepszych zakątków Algarve i zaledwie 300 metrów od plaży, a w cenie zaledwie 3200 Euro za m2 zaprezentujemy Wam już na przełomie sierpnia i września.

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL