Aktualności

Hiszpański rynek nieruchomości w czasach COVID

2020-05-20 | tagi:

Hiszpański rynek nieruchomości, podobnie jak inne sektory gospodarki wstrzymał oddech z marcem 2020 roku. Jednak już teraz widać pewne symptomy ożywienia. Wielu z ekspertów przewiduje, że druga połowa roku będzie bardzo pracowita dla sprzedających.

Deweloperzy wprowadzili wiele nowych narzędzi umożliwiających zdalne lub wirtualne oglądanie mieszkań. Na wniosek APCE (stowarzyszenie deweloperów) wprowadzono do projektu pobudzenia gospodarki propozycję czasowego obniżenia VAT na nowe nieruchomości z 10 do 4%. Ma to zachęcić lokalnych i zagranicznych nabywców do podjęcia szybszej decyzji zakupowej.

W sondażu przeprowadzonym przez APCE większość deweloperów spodziewa się przesunięć w uruchamianiu sprzedaży nowych projektów, ale nie przewiduje obniżek cen. Z racji balansu podaży i popytu z całą pewnością nie nastąpią spadki cen z okresu kryzysu finansowego z 2008 roku. Trzeba również pamiętać, że ciągle uśredniając cena m2 w Hiszpanii jest o 24% niższa niż miało to miejsce w 2007 roku.  

Duża część rynku spodziewa się dopływu środków z lokat bankowych w przypadku możliwego nadchodzącego zerowego lub nawet ujemnego oprocentowania tychże lokat w strefie euro. Po Brexicie spodziewane jest również duże zainteresowanie ze strony Brytyjczyków, dlatego że Hiszpania oferuje im prawo stałego pobytu w Unii Europejskiej w przypadku posiadania nieruchomości o wartości powyżej 500 tys. euro.

Najbardziej pesymistyczne scenariusze i modele przewidują spadek cen o ok. 6% w ciągu najbliższych 12 miesięcy i powrót cen do obecnego poziomu na początku 2022 roku.

Ciągle Tinsa i Tecnitasa, czyli największe agencje nieruchomości przewidują wzrost cen w 2020 roku o ok. 3%. Z prognoz największych banków wynika, że wzrost cen będzie oscylował w przedziale 1-2%.

 

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL