Aktualności

Czym jest "IBI" i dlaczego musisz o nim wiedzieć, jako posiadacz nieruchomości w Hiszpanii? 

2020-05-06 | tagi:

Kupując nieruchomość w Hiszpanii, nabywca zobowiązany jest do opłacania od kolejnego roku po nabyciu podatku IBI. Impuesto sobre Bienes Inmuebles (IBI) jest to podatek, który opłacają zarówno rezydenci, jak i nierezydenci Hiszpanii posiadający w tym kraju nieruchomość. Osobą zobowiązaną do zapłacenia tego podatku jest właściciel nieruchomości na dzień 1 stycznia danego roku.

 

Jest to podatek lokalny, ustalany przez gminy. Jest pobierany zazwyczaj raz w roku (zwykle od sierpnia do listopada). Różni się w zależności od gminy.  Jego wysokość zależy od wartości kadastralnej nieruchomości, która ustalana jest również przez lokalny ratusz na podstawie własnych rejestrów. Zazwyczaj podatek IBI wynosi pomiędzy 0,4 - 1,1% wartości katastralnej nieruchomości rocznie. Dla apartamentu z dwiema sypialniami na Costa del Sol ten podatek zazwyczaj nie przewyższa 400 euro rocznie.

 

Podatek może być opłacany samodzielnie po otrzymaniu komunikatu z gminy lub można podpisać bezpośrednie obciążenie w banku na pobieranie tego podatku z twojego konta. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta zdecydowana większość klientów MD Properties.

 

W przypadku braku zapłaty tego podatku, właścicielowi grozą spore konsekwencje. W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości notariusz może wstrzymać transakcję do czasu opłacenia zaległego podatku z odsetkami. W najgorszym wypadku twoja nieruchomość może być nawet przejęta i zlicytowana przez lokalny urząd gminy.

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL