Aktualności

Co to jest „DAFO” i dlaczego jest ważne przy zakupie domu na andaluzyjskiej wsi?

2019-11-13 | tagi:

W 2012 roku rząd Andaluzji wprowadził nowe prawo, które miało uregulować sytuację prawie 200 tys. domów na wsi, które zostały zbudowane bez pozwolenia lub z modyfikacjami względem oryginalnego projektu. Dotyczy to również modyfikacji i dobudówek dokonanych już po wybudowaniu domu.

DAFO jest specjalnym dokumentem wydawanym przez lokalne władze, który stwierdza, że dana nieruchomość nie nastręczy problemów administracyjnych w przyszłości. Jest pewnego rodzaju legalizacja stanu w jakim się znajduje. Co ciekawe DAFO nie jest potrzebne do sprzedania nieruchomości. Jednak, gdy chcielibyśmy zaciągnąć na nią kredyt hipoteczny już większość banków będzie wymagało tego dokumentu.

Całość procesu może być dość kosztowna i trwać nawet kilka miesięcy. Do aplikowania o DAFO niezbędny jest projekt stanu obecnego stworzony przez architekta oraz opłata do 4,5% wartości kadastralnej. Całość zamyka się zazwyczaj w 5 – 10 tys. euro. Aby otrzymać DAFO n nieruchomość musi mieć przyłącza wszystkich mediów oraz sprawne szambo. Niezbędne jest też posiadanie umowy na jego wywóz. Po złożeniu dokumentów nieruchomość sprawdzana jest przez architekta wysłanego przez urząd miasta.

Ważnym jest, aby przed zakupem dokonać sprawdzenia stanu prawnego i faktycznego nieruchomości. W transakcjach na andaluzyjskiej wsi, które dokonuje MD Properties zawsze negocjujemy, aby w umowie przedwstępnej obecny właściciel zorganizował i zapłacił za DAFO przed podpisaniem ostatecznej umowy notarialnej.

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL