Aktualności

Czym jest „Licencia de Primera Ocupacion” i dlaczego jest dla tak ważna dla kupującego nieruchomość w Hiszpanii?

2019-10-08 | tagi:

Ten dokument, którego nazwę można tłumaczyć jako „pozwolenie na użytkowanie” jest wydawany przez lokalny urząd miasta i potwierdza, że nieruchomość wybudowana jest zgodnie z prawem i zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę.

Licencja może być wydana na pojedynczą nieruchomość, cały kompleks lub etap projektu, jeśli deweloper zadba o otoczenie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Teoretycznie licencja jest wymagana do tego, aby zamieszkać w nowo wybudowanym budynku, ale wiele nieruchomości w Hiszpanii takiej licencji niestety nie ma, a mimo to zdarza się, że mieszkają tam ludzie. Jest to szczególnie częste w przypadku willi.

Bez tego dokumentu teoretycznie nie można podłączyć mediów, wynająć nieruchomości, czy uruchomić kredytu hipotecznego. Teoretycznie też notariusze nie powinni zgodzić się na przeniesienie własności, kiedy nieruchomości nie posiada pozwolenia na użytkowanie. Rzeczywistość jednak czasami bywa inna. Zdarzały się przypadki, że deweloperzy przymuszali nieświadomych kupujących do nabycia nieruchomości bez takiej licencji. Niektórzy nabywcy przez lata nie mieli świadomości, że ich nieruchomość nie ma ważnego pozwolenia na użytkowanie. Czasami jest to stosunkowo łatwe do ukrycia, gdyż nieruchomość bez pozwolenia na użytkowanie nadal może mieć księgę wieczystą i być sprzedana.

Jako MD Properties nigdy nie dopuszczamy do tego, aby nasi klienci podpisali akt notarialny bez ważnej licencji. Co więcej dbamy o to, aby w umowie przedwstępnej i umowie gwarancji bankowej na depozyt były sowite kary umowne za nie dostarczenie pozwolenia na użytkowanie.

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL