Aktualności

Zmiany w hiszpańskim prawie dotyczące kredytów hipotecznych.

2019-09-09 | tagi:

16 czerwca w Hiszpanii zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące kredytów hipotecznych, które zostały wprowadzone na mocy dyrektywy UE. Nowe prawo ma na celu większą ochronę kredytobiorców, ale na początku swojego funkcjonowania wprowadziło małe zamieszanie w bankach, co spowodowało przewlekłość większości aplikacji. W tej chwili sytuacja się stabilizuje, a nowe procedury zaczynają działać coraz sprawniej. Główne zmiany w prawie dotyczą następujących zagadnień:

1. Tzw. FIPER z warunkami kredytu zostaną zastąpione przez tzw. FEIN, które będą zdecydowanie bardziej szczegółowe

Hiszpańskie banki wręczały klientom zazwyczaj bardzo prostą broszurę, w której były podstawowe warunki kredytu. Czasami brakowało w nich definicji i nie były do końca jasne. Teraz broszura oprócz opisywania warunków kredytu ma również wyszczególniać potencjalne ryzyka związane z ofertą i ewentualne wszystkie dodatkowe opłaty związane z kredytem.

2. Okres „na ochłonięcie”

Wszystkie dokumenty muszą być wręczone klientowi przynajmniej 10 dni przed podpisaniem aktu notarialnego i ostatecznej umowy kredytu na zakup nieruchomości. Kredytobiorca ma 10 dni wycofanie się z oferty kredytu bez żadnych skutków.

3. Wizyta u notariusza, u którego będzie podpisany akt zakupu i ustanowienia hipoteki

Przed 16 czerwca 2019 kupujący lub jego pełnomocnik musiał stawić się tylko w dzień zakupu nieruchomości i jednocześnie mógł podpisać wszystkie dokumenty. Teraz konieczna jest wizyta u notariusza przynajmniej na 10 dni przed dniem podpisania aktu. U notariusza trzeba potwierdzić, że rozumie się w pełni warunki kredytu.

4. Możliwość zmiany waluty spłaty kredytu

Jest to jeden z najbardziej niejasnych zapisów i większość banków nie ma jeszcze określonych polityk w tej sprawie. Teoretycznie banki powinny umożliwić zagranicznym kupującym kredyt w walucie, w której zarabiają. Większość jednak tego nie robi. Teoretycznie w przypadku zmiany w przyszłości waluty, w której osiąga się dochody możliwe byłoby przewalutowanie kredytu.

5. Jasny algorytm kalkulacji TAE (pol. RRSO)

Wcześniej banki miały wewnętrzne procedury kalkulacji tego wskaźnika. Dzisiaj uwzględnia on absolutnie wszystkie koszty związane z kredytem i całość jego trwania, a nie tylko pierwszy rok, jak często kalkulowały to niektóre banki.

6. Produkty dodatkowe

Od 16 czerwca zakazane jest ustanowienie obligatoryjnych produktów dodatkowych przy kredycie. Banki muszą zaprezentować ofertę z produktami dodatkowymi i bez nich i przedstawić dwie opcje kredytobiorcy.

7. Koszty dodatkowe kredytu

Dotychczas kredytobiorca musiał ponieść koszty ADJ (opłaty skarbowej) i koszty wpisania hipoteki do ksiąg wieczystych. Nowe prawo przerzuca ten koszt na banki.

8. Koszty wcześniejszej spłaty kredytu

Maksymalne koszty wcześniejszej spłaty kredytu nowe prawo ustala na 0,25% wartości kredytu w pierwszych 3 latach, 0,15% w kolejnych dwóch i 0% po 5 latach.

9. Przejęcie nieruchomości przez bank

Przed 16 czerwca bank mógł wszcząć procedurę przejęcia nieruchomości po 3 miesiącach od zaprzestania spłat. W tym momencie bank musi czekać:

  • W pierwszej połowie okresu, na który został udzielony kredyt – brak spłat przez 12 miesięcy lub wartość zadłużenia większa niż 3% wartości kredytu
  • W drugiej połowie okresu, na który został udzielony kredyt – brak spłat przez 15 miesięcy lub wartość zadłużenia większa niż 7% wartości kredytu

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL