Aktualności

Wywiad z architektem z Malagi na temat rynku nieruchomości i polskich klientów.

2019-08-19 | tagi:

Opowiedz nam nieco o sobie. Jako architekt przez kilka lat pracowałeś dla polskiej pracowni, a teraz postanowiłeś wrócić do Malagi. Skąd taka zmiana w życiu zawodowym? 

Pracowałem w Polsce jako architekt od 2009 do 2018 roku dla wielu prestiżowych międzynarodowych firm architektonicznych, które miały swoje biura w Warszawie. Miałem okazję zajmować się wieloma projektami, wspominając chociażby modernizację Terminala 1 na Lotnisku Chopina, obiektami handlowymi i biurowymi oraz mieszkalnymi, w których to specjalizuję się w ostatnim czasie. Pomimo tego, że byłem szczęśliwy w Polsce, zarówno z prywatnego, jak i zawodowego punktu widzenia, to postanowiliśmy z żoną, że będziemy kontynuować nasze życie na południu Europy. Na uwadze mieliśmy codzienną jakość życia związaną, chociażby z klimatem. Mi osobiście brakowało projektów, w których mogłem przemycić nowoczesny, śródziemnomorski styl i w projektowaniu wziąć pod uwagę bliskość morza i gór jednocześnie. W Warszawie nie miałem okazji pracować nad tego typu projektami.

Jak oceniasz rynek nieruchomości na Costa del Sol jako architekt? Czy pojawiają się jakieś projekty, które szczególnie przykuwają twoją uwagę?  

Generalnie sektor nieruchomości na Costa del Sol rozwinął się bardzo mocno w ostatnich dekadach. Ponad 10 lat po kryzysie finansowym obserwuję, że jak uczy się na swoich złych doświadczeniach i ogólnie rzecz biorąc jest bardziej profesjonalny niż wcześniej. Inwestorzy wiedzą, że jedyną opcją, aby skutecznie konkurować jest zaoferowanie produktów o wysokiej jakości. I właśnie wiele takich projektów mieszkalnych można w tej chwili znaleźć na Costa del Sol. Jest kilka projektów, które są wyjątkowo interesujące. Zaliczyłbym do nich The Edge w Esteponie, które jest zaprojektowane przez jedną z topowych pracowni architektonicznych. Projektem, który jest dopiero w fazie projektowania jest Picasso Towers w Maladze, które ma wywrzeć ogromny wpływ na zachodnią część Malagi. Miałem okazję pracować z Estudio Lamela, które odpowiada za ten projekt.

Wielu z polskich klientów martwi się nieco o jakość budowy w Hiszpanii. Porównuje standardy polskie, gdzie klimat jest zimniejszy to tutejszych. Jaka jest twoja opinia na temat jakości budowy na Costa del Sol i efektywności energetycznej budynków?  

W Hiszpanii po wprowadzeniu nowego kodeksu budowalnego w 2006 roku, który jest zgodny z systemem europejskich certyfikatów efektywności energetycznej, jakość budowy się zdecydowanie poprawiła. Oczywiście klimat Costa del Sol pozwala znacząco zredukować izolację budynków i wydajność systemów grzewczych względem tego, co jest w Polsce. Jednak minima w tym zakresie są ściśle wyznaczone przez prawo. Generalnie nieruchomości na Costa del Sol są projektowane w systemie „świeżości”. Oznacza to, że mają one zapewniać naturalny chłód w ciepłych miesiącach. Oczywiście w zimniejszych miesiącach może to powodować pewien dyskomfort, natomiast jest kilka dobrych sposobów, aby efektywnie zapewnić komfort w kwestii temperatury nawet kiedy jest chłodniej.

Pracowałeś z polskimi klientami zarówno w Polsce, jak i z klientami MD Properties w Hiszpanii. Jakie są twoje doświadczenia? Na co Polscy klienci zwracają szczególną uwagę.  

Moje doświadczenia są bardzo pozytywne. Znam Polskę i język polski bardzo dobrze, co pomaga w komunikacji. Polacy zwracają bardzo dużą uwagę na jakość wykończeń wnętrz, lokalizację nieruchomości i przyszłe jej otoczenie. Lubią też mieć absolutną kontrolę nad kosztami całości projektu od samego początku.

Powiedz proszę jak możesz pomóc klientom MD Properties w Hiszpanii?  Wielu z nich chcąc np. wybudować własną willę boi się, że nie będzie miało dobrego kontaktu z architektem, który mógłby dla nich nadzorować budowę. 

Mam ponad 10 lat doświadczenia, koordynowałem pracę zespołów i prowadziłem nadzór inwestorski na budowach. W wielu z tych projektów moimi współpracownikami i klientami byli Polacy. Mogę ocenić wybór działki, doradzić w kwestii procedur administracyjnych związanych z pozwoleniem na budowę, zaprojektować willę, doradzić w kwestii projektu wnętrza. Mogę doradzać w sprawach technicznych w przypadku zakupu jakiejkolwiek nieruchomości oraz ocenić jakość produktu przy oddaniu nieruchomości do użytku.

 

Gabi Fortes 

Licencjonowany architekt w Hiszpanii (COAM) i Polsce (IARP). Podczas ostatnich 10 lat pracował nad wieloma prestiżowymi, międzynaorodwymi projektami, takimi jak rewitalizacje dawnych fabryk, obiekty sportowe i kulturalne, projekty mieszkalne. Przez większość kariery związany był z warszwskimi pracowniami, a obecnie realizuje się na hiszpańskim Costa del Sol. Włada biegle językami: Hiszpański, Angielski, Polski, Francuski

TAGI

ANKIETA

Wypełnij poniższą ankietę. Pozwoli to nam poznać Twoje preferencje i dobrać odpowiednie oferty.

Skontaktuj się

Newsletter

WARTA TOWER • ul. Chmielna 85/87 • Wejście nr 3, I piętro • 00-805 Warszawa • +48 796 046 026 • info@mdproperties.pl

Godziny otwarcia biura: Poniedziałek – Piątek 10.00 – 18.00

Prosimy o wcześniejsze umówienie wizyty, gdyż nasi pracownicy mogą być na spotkaniach poza biurem.

Copyright © 2017 MD PROPERTIES | PROJEKT: EADESIGN.PL